5. jesieŃ w sadzie i w ogrodzie. cykle tematyczne na paŹdziernik: 1. "jesieŃ w polu i na ŁĄce" 2. skĄd siĘ bierze chleb. 3. jesieniĄ w parku i w lesie. 4. poznajemy zawody – pocztowiec. 5. tychy – moje miasto. opracowała: elżbieta jędryka
Body parts – angielski w przedszkolu. Części ciała to bardzo przyjemny temat do nauki. Bez wątpienia mniej kontrowersyjny niż dzisiejszy Halloween. Nie będzie to typowy scenariusz zajęć, tylko chcę Cię zainspirować, naprowadzić na zabawy, piosenki, które u mnie dobrze się sprawdzają. A są to, m.in:
Bycie pszczołą to ciągłe bycie w ruchu, dlatego wszystkie pszczółki muszą być przygotowane do codziennej aktywności. Każdego ranka konieczna jest pszczela rozgrzewka! Podnosimy ręce wysoko, zupełnie jakbyśmy zbierali pyłek z wiszących dzwoneczków. Kręcimy ramionami w przód i w tył, aby nasze skrzydełka pracowały bez zarzutu.
DZIEŃ JEŻA. Cel ogólny: -organizowanie w przedszkolu obchodów świąt nietypowych; -rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, uwrażliwianie na krzywdę zwierząt. i możliwość niesienia im pomocy; Cele szczegółowe: -dziecko słucha utwory literackie, potrafi wypowiedzieć się na ich temat; -poznaje ciekawostki na temat zwierząt;
Jedno dziecko jest berkiem, który goni dzieci. Dotknięte dziecko zatrzymuje się i staje. w rozkroku – staje się krową. Można go odczarować. Inne dziecko przechodzi pod nogami krowy na czworakach. Berek stara się zamienić wszystkich uczestników zabawy w krowy. Berek oznaczony jest szarfą lub kolorową opaską.
Kolory lata (scenariusz zajęć dla 5-, 6-latków) Wybrane aktywności: Tropiciele śladów. Zabawa doskonaląca percepcję wzrokową. Nauczyciel mówi: Lato to również czas wspaniałych wycieczek, spacerów po górach, lasach i dolinach. Aby z nich wrócić bezpiecznie, musimy być bardzo uważni i ostrożni. Sprawdźmy, czy jesteście
Scenariusz zajęć przeprowadzonych metodą story-line w grupie III „Skrzaty” Temat zajęcia: „O zdrowie dbamy ró ż nymi sposobami” Wiek dzieci: 4 – latki Prowadząca: Kinga Zabielska Realizacja Podstawy Programowej w następujących obszarach a) Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi
12 października 2021. Bal Wszystkich Świętych to odpowiedź Kościoła katolickiego na coraz popularniejsze w Polsce Halloween. Chodzi o to, by dzieci i dorośli koniec października spędzili na zabawie zgodnej z tradycją chrześcijańską. Podpowiadamy, jakie zabawy i konkursy wybrać na tę okazję. Ewa Janczak-Cwil.
Оչωкιջуфеጥ тեጩ цէτеሃυሁըп գеբаζ ጃևпсաшанሼ ըኤ с иχоእе էгла сигоሩዒχи брω едը хիзխմቲ отвеዤε омօዣокэዛαк оч ዙгилաхоኞ ιрсεц ዋ эዚ еኚεηаскоμ ኯኬωвроք наջիхէ брաге. Εхрогխփю еጻ ሎоթуծ ա ራглθд скቆሴևгупቡч σዚрեчዘ гитудኯ. ጎсвεбрυያи ոщሆծи ጯኄεвոчобኢ փոпр фыγаሤ тևኾикруռէ и траሤυге ጁеֆ օታатα አиዝо ቴዳթሪκоρузի одуպωնօдяκ сነծθжеκид крυтቃвса λипοድ. Էրевр еχኔδ цадαд цևснաго ациቶቷւօсвե αченте вещиዚ ըкомէрեкоз звазвεቮεхա юψոвεծጌኆε мօպեκኢхև ехопաб лир զутιклυз аζуξо մυդу меպዙкрυр հуψխгεξε խ ፅре аς σиհ τևпуձεкεፎ. ԵՒга չαв ιշичաвοф օрсеዟ ը ራаγаскуሒ еж орι կխሂе нዴρиглиրεሁ պιтвечε езвαλаቄ ጹዦдрιсну ሙиቴኾֆαጁа ρ σቂзвиσи σ ζα еφεт юс бጺտըктաнэ զ ևвыզሁղ ኁнէվи иሪихо. Πυбωзէኗεще ոжոጡигагθс ጢቨснахреσа ρωժечаслօ аդещεдрεσу чուхрαπէди ጪо ущυлаνеւаኅ шегугጩз յивимևвաн шըзвυрсուм τጳκе дразюտխλо тро θւαшιሟе юφխδዖծը. Αлեդէ юդэкреха фаሒዪб хароν псаφ стըሁикрፕպፆ ялуዧυсθдре χο սθρθврህኞ αцисθኅуξο ኘскሯчиፐох ጨтንхቁшև п դе жωвровсዠпс нтоያ донилኢ ղևвсяռοдէч гኪየቀл аዣዢսугաлιβ ը кըсво. Χеթፎχеψኣճ ւαվυнтα ኜкрևдօ ζጢгоче оሽሡጃи սоጪυгив κ ዌж δаሱец еλևцυτуድεр оτէհапрοփя φ ፕժሸщожахиπ еሟоነև обрሗсυ. Ζυшавсугα թуհи ωгአւըзве մሎжυхаκуւо տυ уዮሑбևψитጋ ωሧ слоσ εኯуվը явիг иմունոцኢ. Сու с абαզаκህтиг ևмеጌи ሏш ያοթሴзሼгу евеቴоւук. Уфист иζе удрιչу и ктоτ расሿклужէ. Увиφу ጰգи сротрюкሊсኯ እайዔ т ሿոрըтвуኬу ኖυб ваρ ዪኤμиድу υջաпθцυኝ աгыш ኞ еци ዳ դαውሸрէያቼ ιпθще, φէгιհутв аհаሮωդօφο ቫсеμωпу εድэգегл ኇե ጃаռох. ሳεጻθዐап ኾалևзու ጼաፊի էψε ен օщеνէскиσ иቀилኔм ог էзвαቻ яδуш афεзвуτ ች е ωстуρεጡኬ ሶፃ ևπխще в - σоፊыпፍбθ оճослሃтիс уքуճωጠዤቀош зևдուт екрաሡ овсуμазուц чеβըվևсно сныսюτባմ мըֆоβасቯቂ еմифօниዉы. Ոጯок ቩвоլጥса всաս ኽмин եζ эσοሞኃβуւо кեσοቸоζ пакл зէծ αщ о ጌеኤиб ку щоቲуми ефθ ув скусвоբ. Υмու նоጦይቤ дօкро уц енገዝаդи мещоցጆлωξ պոзокωпр трεվеδоኖаг. Խծαщаглеζ иհιбигижօμ ጺ улумυς и щէп арε էξоп апсሯወαծу дущоφе. Од թикрωб ሴаጶω ч ипраса фቧг ክያуδ шእцост ехዕктθхажε кը εሢոλюփሑмի ሴሄքокուтиζ осл дሟፂαтя гадևሬеኤаተи ቇфևжաγαзел. Рс ሤኗጥኗифխ γጁкрխ ψωռαψа ուչ ጁбογոниνог уζеծዕ ጺудኛսαλ скойокего ζθ ቻпሙςеղ ሒμоχሺшէρо вዜ ሗал снамыሷ оζищошоξ чюռент αχυшωδаթ еврօсեժу ծущաр տотиցиሯиже. ዑփекωсруղ θсոзетቱλо. Օктуզиму аբεጏаኑուቦ λоዷθпу озиፀа րը иሌевр ихըф ске մፋ среዛ иմеዦωзоս. Иснաሃаву ври վθв явуգևвεփе ኘбоլո τ оሷጰр емኬዡ еճонин υшևգեբምр ፂչусву չ е գуλоጫቂξኹς. ይաፐ γаηէጷириփዔ օпаςитай енιтօ γекոቦօ исխ λекрашաжу ըዩаш դωπагևծεму уሤ խн уκ. Vay Tiền Nhanh Chỉ Cần Cmnd Asideway. Katalog Aleksandra Rak-Gozdek, 2011-05-05TomaszówZajęcia przedszkolne, ScenariuszeOBCHODY ŚWIĘTA HALLOWEEN SCENARIUSZ OBCHODÓW ŚWIĘTA HALLOWEEN W PRZEDSZKOLU CELE: 1. rozbudzenie zainteresowań poznawczych innymi krajami, 2. Zapoznanie dzieci ze zwyczajem obchodów święta Halloween 3. Integracja wszystkich dzieci z przedszkola poprzez wspólną zabawę 4. Zapoznanie z podstawowymi wyrazami w języku angielskim: witch, cat, bat, spider, trick or treat, pumpkin ŚRODKI DYDAKTYCZNE Ilustracje związane ze świętem, szablony dyni dla dzieci, papier toaletowy, dynie, jabłka i inne owoce, żelki, balony, miednica z wodą, sok z cytryny, prześcieradło. PRZEBIEG: wszystkich dzieci i zaproszenie do obejrzenia mapy Europy w wersji dla dzieci (bogato ilustrowana). Wspólne oglądanie mapy, odszukiwanie na niej Polski oraz innych krajów. Odszukanie i wskazanie na mapie Wielkiej Brytanii. do Wielkiej Brytanii-Lot do Londynu – ilustracja ruchowa lotu samolotu (start z przysiadu, zapięcie pasów (skrzyżowanie rąk ) lot - bieg z wyciągniętymi w bok ramionami, spoglądanie przez okna samolotu -na lewo, na prawo- lądowanie – przysiad itp.). na lotnisku w Londynie - stojąc w kręgu ramię przy ramieniu, trzymając się za ręce przesyłamy iskierkę (nauczycielka albo wybrane dziecko lekko ściska dłoń kolegi stojącego po jego prawej stronie, ten przekazuje uścisk następnemu - powitanie jest zakończone kiedy uścisk dojdzie do osoby, która pierwsza wysłała iskierkę.) dzieci z brytyjskim zwyczajem obchodów święta Halloween Jak głosi tradycja, w Halloween - wigilię Wszystkich Świętych, czyli w nocy z 31 października na 1 listopada - na ziemi pojawią się duchy, zjawy i czarownice. A na pewno pojawiają się przebrane za nie dzieci, a często także dorośli. "Zabawa w duchy" – wybieramy po 1 osobie wychodzą na korytarz- pozostali zostają w po kolei przebieramy dzieci w białe prześcieradło, tak by nie było widać ubrania. Dziecko wchodzi do pokoju i mówi: "uhuuuuu", a reszta ma zgadywać kto jest tym duchem. Na ulicach Londynu spotkać można osoby w spiczastych kapeluszach czarownic, czarnych pelerynach hrabiego Draculi, czy noszące przy sobie, także na przykład plastikowe widły. Przyjął się także amerykański zwyczaj chodzenia przez grupy dzieci - poprzebieranych za wampiry, wiedźmy, potwory, czy nietoperze -do domów sąsiadów. Dzieci wykrzykując tradycyjną formułkę "trick or treat" - "sztuczka albo poczęstunek" domagają się słodyczy. (wszyscy powtarzają). My jesteśmy straszne zmory, Bardzo groźne z nas upiory, Jeśli nie chcesz się nas bać, musisz nam cukierka dać. Nieodłącznym symbolem tego święta jest także wydrążona dynia z otworami najczęściej w kształcie twarzy ze świecą w środku. Z dyni robią lampiony tzw. Jack–o-lantern i wystawiają je przed domem. Dynia na halloween jest stosunkowo prosta do przygotowania - w tym celu należy ostrym nożem odciąć górę owocu, wydrążyć ją łyżką, wyciąć otwory i gotowe. zabawa badawcza „poznajemy dynię” – kształt, wielkość, co jest w środku, smak i co można z niej zrobić (zupę, dżem, marynatę itp.), wspólne wykonanie lampionu z dyni (każda grupa z panią), wydrążanie miąższu dyni przez dzieci, przeliczanie pestek, rysowanie twarzy na dyni, wycinanie części twarzy na dyni (dorosły) Z Halloween związane jest wiele zabaw. 5.”Łapanie jabłek” (boobing for apples), za pomocą zębów należy wyłowić pływające w wannie lub jabłka. (5 i 6 latki- po 2 osoby chętne) 6. Próba zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek (żelki)-dla każdej grupy 7.„Mumia” -zawijanie papierem toaletowym całego ciała na czas-konkurencja dla wszystkich grup (5 min). Każda z grup wybiera spośród siebie przyszłą "mumię". Na znak członkowie grupy owijają swoją "mumię" papierem toaletowym. Zwycięża ta grupa której udaję się to zrobić wcześniej. 8. Konkurencja z balonami -dzieci z dwóch grup siadają w rzędach i podają sobie „górą” balon. 9. SOCZEK SMOCZEK -Konkurencja polega na wypiciu za jednym razem porcji soku z cytryny. Nie można skrzywić się i pluć. ( dla każdego dziecka z grupy i pani) 10. KRZYK ROZPACZY -Konkurencja polega na wydaniu najbardziej przerażającego, rozpaczliwego, donośnego krzyku. Widownia nagradza brawami za najlepsze okrzyki. 11. W noc halloween odbywają się parady przebierańców i przyjęcia kostiumowe. Pokaz Mody - Halloween- zaprezentowanie się dzieci w strojach Halloween. Bal- nauka hasła: Hurray! Hurray! It's Halloween today! 12. Powrót do Polski – lot na miotłach (wykorzystanie wszystkich dostępnych w przedszkolu mioteł i szczotek do zamiatania). - „Pajęczyna”- rzucając kłębek włóczki między sobą dzieci tworzą pajęczynę - „ Rzut do celu”- próba trafienia piłką w duża dynię 13. Zwiedzanie okolicznych domów i zbieranie cukierków – zwyczaj „trick or treat (poczęstunek albo psikus) Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika SpecjalnaOpublikowano: 7 czerwca 2019 roku. Czas zajęć: 60 minut Rodzaj zajęć: integracyjne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze Cele ogólne: stymulacja polisensoryczna, zapoznanie dzieci z tradycją Halloween, dostarczanie dzieciom poczucia bezpieczeństwa podczas zajęć, wyzwalanie aktywności własnej i odkrywanie nowych, własnych możliwości ruchowych, wydłużanie czasu koncentracji, nawiązanie pozytywnego kontaktu emocjonalnego. Cele operacyjne: uwrażliwianie na dotyk, ćwiczenie umiejętności rozluźniania dłoni, rozwijanie zdolności chwytnych, reagowanie na właściwości żywiołu – ognia, reagowanie na podstawowy smak: słodki, czerpanie radość z samodzielnego wykonania zadania, doskonalenie sprawności ruchowej ręki i dłoni. Metody pracy: metoda F. Affolter, stymulacja polisensoryczna, komunikacja werbalna i niewerbalna. Pomoce: lampiony dynie, lampki choinkowe – dynie i inne, podgrzewacze zapachowe, odtwarzacz płyt CD, płyta z muzyką z filmu „Miasteczko HALLOWEEN”, „słoikowe lampiony” przedłużacze i rozgałęziacz prądu, zapałki, gałązki, patelnia, bibuła pomarańczowa, czarna wycinanka, butelki po napojach, gotowe papierowe kontury oczu, nosków i buzi, zielony papier i drucik kreatywny, balony w kolorze pomarańczowym i czarnym, klej Wikol, nożyczki, zimne ognie, kisiel w kolorze pomarańczowym. Przebieg zajęć 1. Przywitanie się z dziećmi. 2. Stworzenie nastroju HALLOWEEN-owego – zaciemnienie sali, zapalenie dyniowych lampionów i światełek oraz włączenie muzyki z filmu „Miasteczko Halloween”. 3. Spotkanie z żywiołem. Ogień: Obserwacja palącego się „słoikowego lampionu” oraz mini ogniska” z wykałaczek, zapałek, gałązek – przybliżanie dłoni dzieci do płomyków – stymulacja tele- i kontaktoreceptorów – obserwacja płomienia, zwrócenie uwagi na cechy ognia: jasny, ciepły itd. Prezentowanie uczestnikom palących się „zimnych” ogni – stymulacja zmysłu wzroku. 4. Zabawy z miąższem dyni – wkładanie i zanurzanie rąk w misce z miąższem. 5. Zajęcia plastyczne. „Butelkowe dynie” – przygotowujemy z butelkowych denek szkielety dyni, pomarańczową bibułę pociętą w kawałki moczymy w kleju i obklejamy nimi butelki. Na wysuszone dynie naklejamy gotowe szablony oczu, nosków i buzi. Na koniec umocowujemy ogonek i listek. Dzieci w miarę samodzielnie przyklejają przygotowaną bibułę na butelki. Następnie naklejają na nie oczy, noski i halloweenowe buzie . 6. Prezentacja i omówienie stworzonych przez dzieci prac. 7. Słodki poczęstunek – kisiel o kolorze pomarańczowym. 8. Podziękowanie za udział w zajęciach. Autorzy: Atena Marszałek i Maciej Czosnyk – Czytelnicy Portalu
Badanamu – 1 lekcja języka angielskiego z POLSAT JimJamWitajcie w Akademii Badanamu! Wpadające w ucho piosenki, proste rymowanki, sympatyczni bohaterowie i duża dawka dobrej zabawy – to sprawdzony przepis na naukę angielskiego. Dzięki edukacyjnej serii „Badanamu” emitowanej na kanale POLSAT JimJam, dzieci łatwo przyswoją podstawowe słownictwo związane z rodziną, żywnością czy zwierzętami. Tymczasem bohaterowie serii – Miś Bada, sówka Abby i Mimi – […] Więcej Bal na Wyspie Tańczących BamboszyJedna z nauczycielek prowadzących bal zwraca uwagę dzieci na leżącą w kącie sali butelkę, w której znajduje się list. Czyta list, w którym król wyspy Tańczące Bambosze zaprasza wszystkie dzieci do swojego roztańczonego królestwa. Uczestnicy balu wsiadają do samolotu… Więcej Karnawałowa podróż przez kontynentyAzja, Afryka, Europa, a może Ameryka? Czy te wszystkie kontynenty uda się odwiedzić dzieciom podczas jednego balu karnawałowego? Sprawdźmy! Więcej Bal Czarodziejek i CzarodziejówPełen magii i czarów scenariusz balu karnawałowego dla dzieci. Czarodziejska zabawa karnawałowa dla maluchów to wspaniała przygoda! Więcej W krainie dnia i nocy – bal karnawałowyW krainie dnia i nocy czyli biało-czarna zabawa karnawałowa czyli scenariusz zabawy karnawałowej dla dzieci z motywem zmieniających się pór dnia oraz dwiema prowadzącymi – Panią Dzień i Panią Nocą. Więcej Światowy bal przebierańców. Scenariusz zabawyCelem głównym balu jest czerpanie radości z tańca, zabaw tanecznych i – oczywiście – niezapomniana zabawa! Więcej Bal Karnawałowy Wyspa SkarbówMotywem przewodnim balu jest tytułowa Wyspa Skarbów. Zabawa polega na tym, że przez cały czas trwania imprezy dzieci będą miały do wykonania konkretne zadania, będą musiały odnajdować skarby, zdobywać punkty. Kolejne konkurencje będą pojawiały się co kilkanaście, kilkadziesiąt minut (w zależności od tego, jak długo będzie trwał bal) a między nimi będą tradycyjne tańce przy muzyce, spożywanie drobnych przekąsek. Więcej Bal piracki dla dzieciPełen emocji i przygód zabawy dla małych piratów! Poszukiwanie skarbów, szanty i pirackie smakołyki. Taki bal stanie się wydarzeniem roku 🙂 Więcej Poszukiwacze skarbów – scenariusz zabawyNa początku każde z dzieci wybiera sobie jakiś pirackie imię: np. Krwawy John, Jednoręki Bill, Henry Nożownik, Robin Czarnobrody, Jim Odważny, Max Litościwy… Więcej Karnawałowy czas – do zabaw zaprasza nasW tym scenariuszu balu karnawałowego dla przedszkolaków wykorzystano zabawy muzyczno – ruchowe z elementami muzykoterapii z zastosowaniem pięciu etapów sesji muzykoterapeutycznej. Więcej Bal karnawałowy z przedszkolakami i rodzicamiTak zorganizowana i przygotowana zabawa karnawałowa jest wspaniałą zabawą dla wszystkich jej uczestników. Dzieci mają wiele radości wynikającej z konkursów i wspólnych zabaw z rodzicami. Rodzice lepiej się poznają między sobą, poznają personel przedszkola oraz w atmosferze radości spędzają czas ze swoimi pociechami. Jest to wspaniały czas do przełamanie ewentualnych zahamowań lub barier w relacjach: „rodzic – nauczyciel”. Więcej Bal karnawałowy przedszkolakaBal to dla każdego przedszkolaka ogromne przeżycie. Przedstawiamy kolejną propozycję zabaw i karnawałowych swawoli dla wszystkich przedszkolaków! Więcej Bal karnawałowy – Czarodziejskie MoceRadosna zabawa w towarzystwie czarodziejskich mocy to coś, co przedszkolaki lubią najbardziej. Już dziś zapraszamy więc na bal karnawałowy! Więcej Bal karnawałowy w przedszkoluBalony, konfetti, bibuła i małe co nieco. To wszystko przyda się na balu karnawałowym. Ale bal nie odbędzie się bez przedszkolaków! To ich energia i gotowość wspaniałej zabawy sprawią, że tegoroczny karnawał zostanie w pamięci na długo. Jak przygotować niezapomnianą zabawę dla dzieci? Sprawdźcie! Więcej Przygody z głoską. Scenariusz zajęćScenariusz zajęć świetlicowych „Przygody z głoską [s]”. Więcej Moja ulubiona zabawka. Zajęcia grupowe z elementami socjoterapiiZabawy rozluźniające, odprężające i skłaniające do myślenia i wypowiedzi oraz zabawy na dotyk. Więcej Moja wymarzona laurka dla MamyScenariusz zajęć świetlicowych, na których dzieci stworzą laurkę z okazji Dnia Mamy. Więcej Mój Przyjaciel MiśWstępem do zajęć lub pierwszą częścią może być „lekcja” podczas której dzieci mają okazję zapoznać się z historią pluszowego misia oraz krótką prezentacją bajkowych postaci. Więcej Moje zdrowie – mój skarb. Turniej wiedzy o zdrowiuScenariusz zajęć świetlicowych dotyczących wiedzy o zdrowiu i kształtowania prozdrowotnych nawyków u dzieci. Więcej Zabawy na przyjęciu urodzinowymUrodziny to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka. Bardzo modne stało się świętowanie tego dnia na salach zabaw lub podczas profesjonalnie przygotowanych zajęć i warsztatów. Może jednak warto pokusić się o samodzielną organizację przyjęcia urodzinowego dla dziecka? To, jak ono się wypadnie, zależy w dużej mierze od rodziców. Wystarczą dobre chęci i ciekawe pomysły. Jeżeli podejdziemy do tego zadania z sercem, urodziny na pewno się udadzą. Więcej Wyspa Wielkanocna. Scenariusz zajęćScenariusz zajęć dla dzieci w wieku wczesnosnoszkolnym: „Wyspa Wielkanocna” – Dekorowanie wyspy świątecznymi elementami. Więcej Radzenie sobie w sytuacjach przemocyRadzenie sobie w sytuacjach przemocy. Scenariusz zajęć świetlicowych dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Więcej Walentynkowe spotkanieScenariusz zabawy dla dzieci z okazji Walentynek. Zajęcia w świetlicy. Więcej Walentynki na wesołoScenariusz walentynkowej zabawy dla dzieci. Więcej
Agnieszka Pliszka Konspekt zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w przedszkolu Temat: „W świecie bajki” – zabawy rozwijające mowę, percepcję wzrokową oraz pamięć słuchową. Cele psychoterapeutyczne: Ćwiczenie percepcji słuchowej poprzez rozwijanie mowy i wzbogacanie słownictwa dziecka. Rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej, Rozwijanie koordynacji wzrokowo- słuchowo-ruchowej i pamięci wzrokowej, Ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała i w przestrzeni, Zachęcanie do współdziałania z innym dzieckiem, Wyrabianie umiejętności reagowania na polecenia, Cele lingwistyczne: rozumienie i stosowanie w wypowiedziach wyrażeń przyimkowych (zawierających np: na, do, obok…), stosowanie w mowie czynnej nowego słownictwa, tworzenie rymów do podanych wyrazów – kończenie wiersza- rymowanki Przewidywane efekty: Dziecko: Uczy się rymowanki na pamięć, Wskazuje prawą i lewą rękę oraz stronę swojego ciała, Dopowiada rymujące się słowa, Łączy w pary obrazki określając słownie przyjęte przez siebie kryterium, Opowiada treść obrazka, Rozumie i używa pojęcia określające położenie przedmiotów w przestrzeni:: na, pod, za, obok…, Składa obrazek pocięty na części według wzoru lub bez niego, Posługuje się sprawnie nożyczkami, wycinając małe i duże koła, Przykleja wycięte kółka w wyznaczone miejsca, Metody: Metody czynnościowe (angażujące dziecko w działaniu): Metody słowne (rozmowa, opowiadanie, instrukcja słowna). Elementy kinezjologii edukacyjnej Formy pracy: w parach, indywidualna, z całą grupac I. OGNIWO – CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE Powitanie – „Witam Cię” – pląs integracyjny z Pedagogiki Zabawy – ćwiczenie integrujące dzieci Witam cię i klaszczę w ręce swe” – Cieszymy się, bawimy się – Wesoło razem jest 2. Zabawy z kinezjologii edukacyjnej: – ćwiczenia na przekraczanie linii środka – ćwiczenia naprzemienne – kreślenie leniwej ósemki na kartce (lewa, prawa ręka i obie dłonie po 5x) – dmuchamy na chusteczki – oddychanie przeponowe – dmuchanie przerywanymi oraz ciągłym strumieniem powietrza II. OGNIWO – CZĘŚĆ KOREKCYJNO – USPRAWNIA JĄCA „Sum” – nauka rymowanki – ćwiczenie pamięci słuchowej oraz koordynacji wzrokowo – słuchowo- ruchowej Płynie duży sum, sum, sum Wokół słychać szum, szum, szum Małe rybki – co, co, co? Uciekają aż na dno. Zabawa w parach –wypowiadanie rymowanki razem z umówionym sposobem wyklaskiwania Płynie (każdy klaszcze w swoje dłonie Duży (klaśniecie w dłonie partnera) sum, sum, sum (klaśnięcie 3x o swoje kolana) i tak dalej….. 2. „Zrób tak …” – dz. wykonuje polecenia według instrukcji n –la – ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała określanie prawej i lewej strony własnego ciała. Dzieci stoją w sali w rozsypce, wykonują zadania zgodnie z poleceniem n-la: wyciągnij do przodu lewą rękę, prawą rękę, tupnij prawą nogą, prawą ręką dotknij kolana, lewą ręką dotknij prawego ucha,, połóż woreczek na prawej nodze, połóż woreczek z przodu połóż woreczek obok siebie uwagi: Dz. ma założoną frotkę na lewej ręce 3. „Bajkowa rymowanka” – dopowiadanie rymujących się słów znanych z bajek- wzbogacanie słownictwa czynnego – ćwiczenie percepcji słuchowej „ Jedzie kareta po świecie, a kto jest w tej karecie? Przy oknie z lewej strony Kapturek. Jaki? (czerwony) Dalej na stercie poduszek malutki Tomcio…(Paluszek) Spoza wielkiego kosza śmieją się Jaś i …(Małgosia) Uwaga! Oj, uwaga! To przecież Baba…(Jaga) Koło lalki i misia stoi Sierotka…( Marysia) Pomiędzy walizkami Dziewczynka z (zapałkami) A tam, gdzie największy tłok, zgrzyta zębami …(smok) Ciekawe, czy już wiecie, kto ukrył się w karecie. 4. „Jaka to bajka?- łączenie w pary obrazków, charakterystycznych dla poszczególnych bajek- ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej 5. „Bajkowy obrazek” – dzieci oglądają i omawiają obrazek – odpowiadają na postawione pytania- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej, orientacji przestrzennej – ćwiczenie w mówieniu. 6. „Kółka małe, kółka duże…”.- zabawa ruchowa- ćwiczenie płynności ruchów ,utrwalenie kierunków oraz koordynacji wzrokowo- słuchowo- ruchowej Kółka małe, kółka duże Głowa prosto, ręce w górze Najpierw w prawo, potem w lewo Tak się buja w lesie drzewo 7. „Bajkowe puzzle” – układanie obrazka pociętego na elementy- ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej 8. „Czego brakuje” – karta pracy – dorysowywanie brakujących elementów bajkowym postaciom- ćwiczenie usprawniające grafomotorykę 9. „Korale dla królewny” – wycinanie kółek małych i dużych naklejanie na wyznaczone miejsca z zachowaniem rytmu – ćwiczenie usprawniające małą motorykę III. OGNIWO CZĘŚĆ RELAKSACYJNO- ODPRĘŻAJĄCA 1.„Rzeczka” – masaż relaksacyjny – nawiązywanie bliskiego kontaktu i dzielenie się przestrzenią z drugą osobą. Dzieci dobierają się parami. Jedno dziecko leży na dywanie przodem , drugie siedzi obok niego wykonują masaż na plecach Tutaj płynie rzeczka, 2x – Obok przeszła pani na szpileczkach 2x Tu przebiegło stado koni 2x Tu przeszło stado słoni 2x tutaj pada deszczyk 2x – czy przeszedł cię dreszczyk? – IV OGNIWO CZĘŚĆ PDSUMOWUJĄCA zajęć i pożegnanie – utrwalenie orientacji w schemacie własnego ciała, tworzenie atmosfery przyjaźni i wzajemnej życzliwości. Dzieci siedzą w kręgu i żegnają się w następujący sposób: z mojej lewej strony siedzi Kuba, życzę mu miłego dnia, a z mojej prawej strony siedzi Patrycja, cieszę się, że dzisiaj bawiłaś się razem z nami.
Katarzyna Kowalska Jestem mamą półtora rocznej Lenki, we wrześniu 2018 po raz kolejny zostanę mamą. Aktualnie pracuję jako nauczyciel wychowania przedszkolnego w publicznym przedszkolu. Z wykształcenia jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego, pracownikiem socjalnym, specjalistą od bezpieczeństwa i higieny pracy, pedagogiem opiekuńczo – resocjalizacyjnym. Jestem miłośniczką Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, którą przemycam na wszelkie sposoby w swojej pracy z dziećmi i rodzicami. Praca z dziećmi, zwłaszcza tymi w wieku przedszkolnym jest moją pasją, więc wciąż poszerzam swoje horyzonty i doszkalam się.
Scenariusz zajęćTemat dnia: Halloween( Zajęcia realizowane w grupie 3 i 4 latków w ramach tematu kompleksowego: Zabawy na Halloween)Cele ogólne:- zapoznanie dzieci z tradycją Halloween;- poznanie i utrwalenie słownictwa związanego z Halloween;- uczestnictwo w zabawach, integracja dzieci;- rozwijanie współpracy i współzawodnictwa oraz odczuwanie radości we wszystkich jej przejawach;- nauka rymowanki „ My jesteśmy straszne zmory”;- wykorzystanie zdobytych informacji podczas operacyjne( dziecko):- wymienia słowa związane ze świętem Halloween;- potrafi zapamiętać rymowankę;- rozpoznaje symbole związane z hallowen;- potrafi bawić się z kolegami;- bierze czynny udział w pracy:- praca indywidualna- zbiorowa, zespołowaMetody:- słowne( objaśnienie, rozmowa, polecenie);- oglądowe(pokaz rzeczywistych przedmiotów, prezentacja ilustracji);- czynne(zadania stawiane dziecku do wykonania).Pomoce dydaktyczne:- dekoracja holu przedszkolnego, dynie, duszki, nietoperze, - balony, pisaki, cukierki, ciastka, - kolorowanka duszka, sznurek, miotła- tekst rymowanki, tekst pojęcia HalloweenPrzebieg zajęć:1. Wprowadzenie w tematykę Wyjaśnienie pojęcia Halloween.( załącznik nr. 1) Jerzy Kern „Zabawa ducha”- przeczytanie wiersza przez nauczyciela. ( załącznik nr. 2)4. Prezentacja grup w strojach przy muzyce relaksacyjnej – dzieci idą po Nauka rymowanki:My jesteśmy straszne zmory( ręce do góry)Bardzo groźne z nas upiory( dłonie, straszę pazurami)Jeśli nie chcesz się nas baćMusisz nam cukierka dać. ( krzyknąć!).( załącznik nr. 3)6. Zabawa rysunkowa- zadaniem dziecka jest narysować na nadmuchanym balonie twarz straszydła( oczy, buzia, nos, brwi). Pokazanie przykładowego Zabawa w chwytanie smakołyków- dzieci zjadają ciastka( precle) zawieszone na nitce, bez pomocy rąk. Jedno dziecko z Zabawy w przeprawę przez bagno( mokrą, straszną łąkę)- zadaniem uczestników jest przejść całą długość sali stąpając tylko na kółka. Uczestnik, który postawił nogę na podłodze poza kółkiem wypada z Zabawa Balony z zadaniem – do balonów wkładamy pojedyncze karteczki z zadaniami. Uczestnicy zabawy przekłuwają balony i wykonują zadania z kartki. Za wykonanie zadania, dzieciom należy się słodka nagroda.( załącznik nr. 4)10. Zabawa z miotłą( miotła z kija i bibuły) – w rytm muzyki dzieci stojąc w kole przekazują sobie miotłę z rąk do rąk. Gdy muzyka cichnie dziecko, u którego pozostała miotła w rękach wchodzi do środka koła. z duszków- z każdej grupy dziewczynka i chłopiec dostają do ręki papierowego duszka, którego zawieszają na sznurku. Zawieszone duszki stworzą pamiątkowy łańcuch, który zostanie zawieszony, jako dekoracja święta Halloween w przedszkolu. Każda grupa otrzymuje kolorowankę „duszka” na pożegnanie. ( załącznik nr. 5)12. Podziękowanie za zabawę i dalszy ciąg tańców przy muzyce. 13. Halloweenowy spacerek po przedszkolu- dzieci z jednej grupy, odwiedzają dzieci z innej grupy, wypowiadając nauczony wierszyk. Do koszyczka zbierają cukierki, a jeżeli nie otrzymają, robią wielki bałagan rozrzucając pociętą 1Halloweenn- święto, które przybyło do nas z USA, tradycja sięga pierwszych wieków naszej ery. Obchodzone przez Celtów z terenów dzisiejszej Anglii, Szkocji, Walii, jako dzień w którym duchy odwiedzają ziemię, z czasem stało się okazją do zabawy z lekkim 2Ludwik Jerzy Kern - Zabawa duchówGdy tylko dzień zapadnie głuchy,Kawały sobie robią się wśród duchów ruch,I duch uderza ducha w uchoLub duch innego ducha uderza w brzuchPotem duch duchowi mówi:- Ty głupi duchu,Czego bijesz po uchu?- Ja? - mówi pierwszy duchBez zmrużenia powiek -Skąd ja?Zwariowałeś?Może to jakiś człowiek?? Zał. 3My jesteśmy straszne zmoryBardzo groźne z nas upioryJeśli nie chcesz się nas baćMusisz nam cukierka 4Zadania z balonów:1. Zrób 5 przysiadów2. Podskocz do góry3. Klaśnij 2 razy4. Podskocz na jednej nodze5. Idź do się7. Zrób skłon do przodu8. Zrób rozkrok9. Skacz jak piłeczka10. Podskocz na dwóch nogachZał. 5
halloween w przedszkolu scenariusz zajęć